Bankalar Otomobil Satışlarında Yeni Dönemi Başlatacak Kararı Aldı!

Hükümetin aldığı son mali kararlarla birlikte kredi kartı nakit avans taksit sayıları azaltıldı. Merkez Bankası’nın faiz artışı kararıyla bankalardaki kredi faiz oranları artış gösterdi. Ancak, hala düşük tutarlarla uygun borçlanma imkanları mevcut bulunuyor.

TİCARETTE EN FAZLA KREDİ KARTI KULLANIMI ARAÇ ALIŞ SATIŞLARINDA

Türkiye gazetesinde yer alan bir habere göre, alışverişlerin yanı sıra otomobil, konut ve arsa gibi büyük alımlarda kredi kartı kullanımı da artış gösterdi. Ticarette en fazla kredi kartı kullanımının otomobil alım-satımlarında olduğu belirtiliyor.

Bağcılarda galericilik yapan Serkan Topaz, konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Bugün müşterilerimiz otomobil almak için kredi çekmek isteseler dahi, yüksek oranlarda faiz ödemek zorunda kalıyorlar.

Üstelik kredi bulmak da bir hayli zorlaştı. Ancak kredi kartları ile 500 bin liraya kadar çekim yapabiliyorlar. Bu tutarın 300 bin lirasına kadar olan kısmı 3 ay sıfır faizle kullanılabilirken, 300 bin lira üzerindeki çekimler için yüzde 3 vade farkı ödeniyor.

Bu sebeple birçok müşteri kredi bulamadığı için kredi kartı limitlerini artırıyor. Şirket kredi kartlarında daha yüksek limitlere sahip olduğu için aracın tamamını kredi kartıyla satın alabiliyoruz. Otomobil alımlarında kredi kartı kullanımı oldukça yaygınlaştı.”

Emlak işleriyle uğraşan Murat Gözüpek de konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde açıkladı: “Bazı müşterilerimiz, konut veya arsa alımlarında önce bir birikim yaparak kalan kısmı kredi kartlarından çekiyorlar.

Biz de bu gibi durumlarda aracı oluyoruz. Ancak 8-10 milyon liralık evlerde bu işlem oldukça zorlaşıyor. Genellikle daha uygun fiyatlı evlerde kredi kartları tercih ediliyor. Piyasanın canlanması için bankaların kredi taleplerine daha olumlu yanıt vermesi gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x